צמח (סאמל) ומרסדס אדרי

להלן פירוט סיפורי לידותיה של אמי ז"ל, בהן נאמר לה כי בניה נפטרו:

הוריי עלו לארץ בשנת 1955 מטנג'יר (מרוקו הספרדית) עם 3 ילדים – רמי (יליד 1948), משה (יליד 1950) קלרה (ילידת 1952). עם הגעתם, התמקמו בצריף בקריית מלאכי.

בשנת 1957 נולדה אילנה בבי"ח קפלן. לאחריה נולדתי אני, דליה, בבי"ח קפלן בשנת 1960. הרצל נולד ב-1964 בהדסה עין כרם.

בשנים 1958-1959 (על פי ההערכה) נולד לאמי ז"ל בן בבי"ח קפלן, שמיד לאחר לידתה נאמר לה שהוא מת.

בעקבות כתבה ששודרה בטלוויזיה על עדותו של רופא מביה"ח קפלן על סחר בילדים בשנים האלה, ועל פי עדויות נשים, הבחנו כי מדובר במקרים מאוד דומים למקרה לידתה של אמי ז"ל.

באותו הזמן, אמי ז"ל הובהלה באמבולנס לבי"ח קפלן בעקבות צירים שחשה באמצע הרחוב, כאשר הדבר אירע ביום חמישי. אמי ז"ל הלכה ללדת לבד כי אבי ז"ל עבד בירושלים. ביום שישי כבר שלחו אותה הביתה, דבר שלא נעשה בלידה הקודמת, שם נותרה כ-4 ימים בבית החולים. אחותי זוכרת היטב את זעקות השבר והאבל של אמי ז"ל – "איך אמרו לי שהילד מת? אני הרגשתי אותו".

לאחר מספר חודשים ממקרה זה, אמי ז"ל קיבלה מכתב מבן גוריון שמאשר לנו לגור בירושלים, דבר שבזמנו היה כמעט בלתי אפשרי. את המכתב אני זוכרת היטב כאשר ראיתי אותו בין מכתביה בשנים שלאחר מכן.

עבור הילד שמת לא קיבלנו תעודת לידה ולא תעודת פטירה.

לאחר שנולדתי, בערך בשנת 1961 עברנו לגור בירושלים – שם גרנו באסבסטונים בקריית יובל.

בשנת 1962 לערך, אמי ז"ל הלכה ללדת בביה"ח הדסה עין כרם, וגם שם לאחר הילדה נאמר לה שהילד מת (לפני לידתו של הרצל). גם במקרה זה, לא קיבלנו תעודת לידה ולא תעודת פטירה.

אמי ז"ל תמיד דיברה על שני בנים שמתו לה בלידה, אך לצערי בהיותי ילדה קטנה לא התייחסתי לדבריה.

מסרנו עדות לוועדה של חברת הכנסת נורית קורן ב-21/6/2018 וטרם קיבלנו תשובה.

למיטב ידיעתי, מחשבי משרד הפנים חסומים כאשר מגיעים לבדוק פרטים.

אבקש את עזרתך בבדיקת הנושא.

אם הילדים אכן נפטרו – אנו מעוניינים לדעת היכן נמצאות תעודות הלידה והפטירה אותן לא קיבלנו, ואם הם נמסרו לאימוץ על רקע מקרי סחר רבים שבוצעו בילדים באותן השנים על פי העדויות הרבות, אנו מעוניינים לדעת מה עלה בגורלם של ילדים אלה.

בתודה,

דליה אוליאל