שלום קהלני

אנו קהלני סעיד וחממה, עלינו מתימן ב- 1949. בית היולדות הישן בחדרה, נולד שלום קהלני ומשום מה במשרד הפנים נרשם שמו- שלום יוסף. )יוסף הוא שם הסבא). מספר ת.ז שניתן לו הוא 05674494. כאשר הוא היה בין שלושה-ארבעה חודשים, היינו אז במעברת עין שמר, אני (חממה) הייתי הייתי הולכת להניק אותו כמו כל האמהות, להניק בשבע בבוקר, באחת בצהריים ובשמונה בערב.

באחד הימים כשבאתי להניק את שלום בשבע בוקר, לא ראיתי אותו במיטה ששם שכב בדרך כלל. שאלתי היכן שלום וענו לי שבמחנה ג', עין שמר (אנחנו היינו במחנה א' של עין שמר). הלכנו לשם, אני ובעלי ואמרנו לנו פשוט מאוד: הוא מת. בכינו נורא וביקשנו לראות אותו, ידעתי שהוא לא מת! שלום לא היה חולה, היה תינוק בריא. אחת העובדות שם אמרה לי, "בואי ואראה לך", היא הכניסה אותי לחדר המתים ואמרה לי לחפש את שלום. נכנסתי פנימה, חיפשתי וחיפשתי. כל מי שהיה בחדר היה מעל שש שנים ומבוגרים הרבה יותר. אף לא תינוק אחד. אמרתי לעובדת "תשמעי, התינוק שלי רק בן ארבעה חודשים, הוא לא פה" אז היא הוציאה אותי ולא רצתה לשמוע אותי. אמרה לי "תלכי מפה, לא יודעים איפה הבן שלך, אף אחד לא יודע". כמובן שכל הזמן בכיתי נורא וידעתי שהבן שלי חי.

חזרנו בעלי ואני למשרד בבית התינוקות במחנה א' בעין שמר, בכדי לשאול עוד פעם על שלום. שם אמרו לנו "אנחנו לא יודעים היכן הוא" הוציאו אותנו החוצה בלי לדעת כלום ולא נתנו לנו להיכנס חזרה בשום אופן.

באותה התקופה אנשים קיבלו כרטיסים בכדי לקבל מנות של אוכל. כל משפחה קיבלה לפי מספר הילדים, אנחנו קיבלנו גם עבור שלום. כל השנים. קיבלנו גם מכתבים כשהגיע הזמן להתגייס וכאשר לא הופיע ללשכת הגיוס, באה משטרה צבאית הבייתה לחפש אותו. כל השנים ובכל פעם מעוררים בנו תקווה שיחזור אולי הבייתה. בכל פעם היה צורך להסביר את כל הסיפור ששלום נלקח לנו.

גם היום, מגיעים מכתבים הבייתה עבור שלום קהלני, מכתבים ממס הכנסה, מכתבים לבוחר שייגש לבחור, מכתבים להצעות לימודים. כל המכתבים מגיעים על שם שלום קהלני, שכונת יחד, דואר רחובות, עם ת.ז 05674494.

כל השנים נשארנו עם תקווה גדולה שיחזור.

קהלני חממה וסעיד
שכונת יחד, רחובות

ידעתי שהוא לא מת! שלום לא היה חולה, היה תינוק בריא. אחת העובדות הכניסה אותי לחדר המתים לחפש את שלום. נכנסתי פנימה, חיפשתי וחיפשתי. כל מי שהיה בחדר היה מעל שש שנים ומבוגרים הרבה יותר. אף לא תינוק אחד. אמרתי לעובדת "תשמעי, התינוק שלי רק בן ארבעה חודשים, הוא לא פה" אז היא הוציאה אותי ולא רצתה לשמוע אותי. אמרה לי "תלכי מפה, לא יודעים איפה הבן שלך, אף אחד לא יודע"