הלה ויצחק רפאלי

פרשת היעלמותה של אחותנו רותי

בשנת 1951 עלו מעיראק משפחת רפאלי: הורים ושלושה ילדים. אלה היו ההורים שלי, הלה ויצחק ז"ל לבית משפחת רפאלי, אני אברהם הבכור, שושנה, וכרמלה.

כל מה שידוע וזכור לי זה שאמא, הלה רפאלי ז"ל ילדה 7 ילדים ששמותיהם: אברהם, שושנה, כרמלה, רותי, דוד, כוכבה ואלי.

שתי האחיות רותי וכוכבה אינן איתנו.

לגבי כוכבה ידוע לנו בבירור שהיא נפטרה אבא (יצחק רפאלי ז"ל) קבר אותה כשהיתה בת שלושה חודשים בערך.

לגבי רותי, אינני זוכר את לידתה. כאשר גרנו במעברת תלפיות בירושלים, אמא ילדה את רותי בדצמבר 1953. אותה השנה היתה קרה ומושלגת ולאחותי רותי היה חם גבוה. הרופא האיזורי של המעברה שבדק אותה אמר להורים ללכת מיד לחדר מיון בבית החולים ביקור חולים בירושלים. חוץ מחם לא היה לתינוקת שום סימנים של מחלה כלשהי.

זה היה ביום שישי אחר הצהריים. הרופא והאחות בבית החולים שקיבלו אותם, (לא ידוע אם עשו רישום לקבלת החולה) בדקו אותה וביקשו להשאיר אותה בבית החולים להמשך טיפול, ושאמא תחזור ביום ראשון. אמא באמונה ובתמימות, האמינה שהילדה רותי נמצאת בידיים טובות ואמינות ושהיא תקבל את הטיפול הדרוש, השאירה אותה בבית החולים.

ביום ראשון, כשהגיעה אמא ושאלה על בתה רותי, הפנו אותה לאחות מסויימת שהסתובבה במזדרונות בית החולים כשעה, וביקשה שההורים ימתינו כדי לברר מה קורה עם הילדה רותי. לאחר כשעה חזרה האחות ומסרה לאמא שלי שהיא מצטערת אבל הילדה נפטרה בשבת ושבמוצאי שבת היא נקברה על ידי חברת הקדישא. אמא פרצה בבכי ויצאה מבית החולים לקרוא לאבא שלי, כדי שהוא יברר מה סיבת הפטירה, אבל הם לא קיבלו תשובות, לא מסמכים רלבנטיים ולא נמסרה לידיהם תעודת פטירה ושום מידע לגבי הסיבה לפטירה.

במשך השנים כל פעם התעורר נושא היעלמותה של רותי. אבי עבד כשוטר ומתוקף תפקידו ניגש שוב לבית החולים על מנת לבדוק או לעיין בתיק הפטירה, ובכדי לקבל קצת יותר פרטים, אך ללא הצלחה.

בבית החולים לא היה רישום ולא שום תיעוד לאישפוזה של אחותי רותי, לא מהמחלה שממנה סבלה, אם סבלה, או תעודת פטירה ,שום מסמך חוץ מהיום שבו היא נולדה. מכיוון שהיה בידי אבי מספר תעודת זהות שהוא 052131547.

לאחר שאבי לא מצא בבית החולים שום מסמך או תיעוד, ניגש למשרד הפנים ושם מופיע שרותי נפטרה ללא כל סיבה או מסמך המדווח על הפטירה. כמו כן לא היה מעקב לגבי השאלה מי נתן את ההוראות או מי ביצע את הקבורה וכו'.

לפי ההרגשה של ההורים שלי, הילדה נחטפה באותה התקופה ולא באמת מתה. לאורך השנים הם האמינו שהילדה חיה.

אבי, יצחק נפטר לפני כ-20 שנה.

אמי, הלה נפטרה לפני כ-8 שנים.

לפני שאמא נפטרה, היא חלתה ואושפזה בבית החולים. בתקופת האישפוז, ליוותה אותה אחותי שושנה, שסיפרה שבאותם התקופות, אמא היתה רואה את הדמות של רותי. והיא אומרת לשושנה, שהיא עומדת בפתח הדלת ושרותי דומה לך וביקשה ממנה "שושנה תגידי לאחותך רותי להיכנס, למה היא עומדת בפתח הדלת, שתיכנס שתיכנס". ככל הנראה היו לה הזיות מהמחלה שקיבלה. ותמיד ליוותה את אמא שלי ההרגשה שרותי בחיים.

בשנת 2010, ניגשנו שוב אני ואחי אלי למשרד הפנים, וביקשנו לנסות ולברר מה עלה בגורלה של אחותנו, אבל הפקיד שם מסר שאין תאריך פטירה ואין סיבה לפטירה. הדבר היחידי שהיה רשום זה תאריך הלידה 10.12.53. והיא נפטרה ב-01.54 ללא תאריך מדוייק של יום הפטירה או שעת הפטירה או מיקום הפטירה.

אנא עיזרו לנו במאמץ על מנת למצוא את אחותנורותי רפאלי.

לפניות ניתן לפנות אלי, לאברהם בטל': 050-5582624

רפאלי