מרים וחביב חנוכה

המידע המוצג הוא כל המידע העומד לרשותנו. לצערי אמי לא זוכרת שמות של אנשים (אבי נפטר ובעודו בחיים נמנענו מלשוחח עמו על כך).

הוריי מרים וחביב חנוכה, עלו לארץ מעיראק בשנת 1951. שמות האחים במשפחתנו: אורי, אסתר, אילנה, רונית, משה ושרית. הילד שלטעמנו נחטף נולד בין אילנה לרונית, בשנת 1965.

תאריך לידת התינוק: 14 ביולי 1965, תאריך פטירה שנמסר לנו: 21 ביולי 1965.

לדברי אמי, הם התגוררו באותו הזמן בשכונת דורה בנתניה, שבראשיתה היתה מעברה. התינוק נלקח יום לאחר הלידה (היא ילדה בבית היולדות בחדרה) והועבר לבית חולים העמק בעפולה, ללא ליווי הוריי. לאחר מספר ימים כשהוריי הגיעו, נאמר להם שהתנוק מת ולא הראו להם אותו למרות תחנוניהם הרבים.

מספר שנים לאחר מותו של התנוק קיבלנו מברק ובו התבקשנו להיות בתאריך מסויים בבית כי צוות מבית חולים העמק בעפולה מגיע לביקור. הוריי לא הבינו את פשר הביקור אך הקפידו שכולנו נהייה בבית כפי שהתבקשנו.

אכן היה ביקור, הגיעו 2-3 רופאים, הסבירו שהמידע עלינו חשוב לצורך מחקר. העמידו אותנו בשורה, הסתכלו עלינו, אנו זוכרים שהם בחנו את המראה החיצוני שלנו, שאלו את הוריי לגבי רגישויות, רגישות לפול וכו'.

בתמימותנו כילדים חשבנו שאכן הנתונים למחקר ולא ייחסנו חשיבות. הוריי התחילו לחשוד שמשהו לא בסדר. במהלך כל השנים מאז היותנו ילדים, אמי בוכה לא מעט ובתחושותיה בנה חי.

לאחר מספר שבועות מביקור הרופאים אצלנו בבית, התקבל מכתב ובו בקשה מאבי להגיע לבית החולים העמק בעפולה לצורך בדיקת דם. אבי הלך לבדיקה שאל שאלות אך כל תשובה היתה שהמידע לצורך מחקר ואבי בתמימותו האמין. לימים הבנו שהתנהגותם אכן מוזרה וכי יכול להיות סכוי גבוהה מאד שהילד נחטף כפי שאמי טענה כל השנים.

אחרי בירור שעשינו, ידוע לנו שבמועצה הדתית עפולה, הוצא רשיון קבורה מספר 3241, אך לא אותר מספור מדוייק של מקום הקבורה בבית העלמין בעפולה.

לצערנו, הדחקנו שנים את הנושא ונמנענו מלגעת בו. בתחושתיה של אמי הילד שלה חי במשפחה אחרת, הלב כואב והנפש חפצה לפתור את התעלומה. אני מקווה שאמי תזכה לדעת מה אכן קרה.

אילנה קרן